7. dubna 2020

Rozhovor: Lin Šerková

Lin Šerková je vynikající fotografka, která se věnuje hlavně svatbám, portrétům a reportážím. Její práci můžete omrknout na jejím webu a na Instagramu. Až pak bude čas na vdavky, víte na koho se obrátit.

Na začátku musím Lin poděkovat za ochotu se se mnou pustit tohle podniku a poskytnout jako první rozhovor do vznikající série povídání se zajímavejma lidma. Dávali jsme ho dohromady po mailu v době karantény, ale odpovědi snad nejsou o nic méně bezprostřední. Tak jdeme na to:

 

Odkud pocházíš a jaké bylo dětství? Nejlepší vzpomínka?
Pocházím z malého města Červený Kostelec, kde v podstatě není vůbec nic, ale ať se bavím s kýmkoliv, kdo odsud z jakéhokoliv důvodu utekl, vždycky je to sem táhne zpět. A mám to stejně. To město a okolí má nějaký nepochopitelný kouzlo. Myslím, že jsem měla štěstí v tom, že jsem vyrůstala na vesnici za dob, kdy jsme celý dny trávili venku a navečer jsme chodili domů až za zvuků klekánic. Moje dětství bylo plný modřin, zelených kolen od trávy, dobrodružných výprav a lezení po stromech. Jo a taky koní.:)

Moje nejkrásnější vzpomínka na dětství… Za domem jsme kdysi měli obrovskou staletou lípu. Jedno léto do ní uhodil blesk a jedna její půlka se zlomila sklonila se k zemi. Dalo se díky tomu krásně vylézt nahoru. S mojí sestřenicí Editou, která byla víc jako moje sestra jsme celý léto proseděly v koruně, jedly meloun a četly si v knížce se strašidelnými příběhy… Moc ráda na to vzpomínám. Pak tu lípu pokáceli a nezbylo z ní nic. To je zase naopak jedna z nejsmutnějších věcí co si vybavím. Ten strom jsem milovala.

Působila jsi kolem Červeného Kostelce, pak přišel přesun do německé Žitavy. Jak se ti tam žije?
Já jsem popravdě nikdy nepůsobila pouze v okolí Kostelce, za klienty jezdím po celé republice, takže v tomhle se ani po přestěhování pro mě nic nezměnilo. Žitava byl kompromis kvůli mému příteli, který pochází z německého Zhořelce a kvůli práci v tamní umělecké škole pro něho stěhování do Čech nepřicházelo v úvahu. Já díky svojí práci mohu žít v podstatě kdekoliv, ale kvůli dceři Maye jsem chtěla žít někde, kde to bude do Čech kousek.

Žitava, která leží od Hrádku nad Nisou asi 10 minut jízdy autem a od Zhořelce 45, byla ideální volba. Našli jsme si tam krásný byt plný inspirace ve staré vile z roku 1889 a žije se nám tam moc hezky. Ten byt má duši a o to nám při výběru bydlení šlo. I když bude to znít asi jako klišé, ale já bych byla šťastná všude, kde bych měla vedle sebe Leona a Mayu. Jo a taky Johna, to je náš pes.:)

 

Předpokládám, že tím pádem fotíš svatby i tam? Je v tom nějaký rozdíl, třeba ohledně nároků a požadavků?
Předpokládáš špatně.:) Svatby tam nefotím. Bydlím tam teprve od léta minulého roku a poptávka po německých svatbách se zatím nedostavila. A vůbec mě to nemrzí. Popravdě jsem nikdy neměla ambice začít fotit svatby za hranicemi. První důvod je ten, že jako pro mámu je i takový pracovní svatební víkend tady po Čechách dost časově náročný. Představa, že díky zahraniční svatbě strávím někde mimo rodinu třeba i týden, mi není vůbec milá.

Za druhé to bude jazyková bariéra, moje znalost cizích jazyků není na takové úrovni, abych si mohla s klienty popovídat tak hezky a smysluplně, jako s těmi českými a cítit se při tom komfortně. No a já si nesmírně ráda povídám a miluju český jazyk díky těm možnostem slov, která nám nabízí… A za třetí, jednoduše nic mi na těch českých svatbách nechybí. Konečně i tady lidé pochopili, že svatební den je jen o nich a nemusí se řídit žádnými pravidly a tak se každý rok dostávám k milejším a originálnějším svatbám.

 

Upřímně, jaké to je živit se hlavně focením svateb a reportáží? Když někdo chystá svatbu a vidí částku za fotografa může se i děsit. Ale už není tolik vidět, jak často dokáže někdo svatbu fotit, kolik tráví času úpravami, co musí všechno zaplatit. Dá se to?
Těžký, ale strašně krásný. Jsi vlastně celý den obklopený lidmi, kteří prožívají ty nejkrásnější chvíle v životě a ty jsi toho součástí…Ta energie kolem, kterou nasáváš je v podstatě jako droga. Teda aspoň já to tak vnímám. Když se vracím ze svatby, jsem občas po těch dvanácti hodinách na nohou tak unavená, že se bojím, že usnu za volantem, ale ten krásnej pocit z toho dne co ve mně zůstává mi to nedovolí. Vždycky si říkám, že když mě zastaví policisté, dají mi rovnou test na drogy, protože se podezřele usmívám.:)

Za ty roky jsem přišla na to, že se člověk musí přestat bát umět si ocenit svojí práci. S tím jsem se na začátku dost prala a bála jsem si říct adekvátní peníze, protože jsem si na tu částku dost nevěřila. Došlo mi ale, že kromě samotné práce, zkušeností, techniky, nákladů na cestování a jiných věcí, lidé platí i za tvůj čas, který jim dáváš. A já si svého času vážím. Musíš si to potom všechno spočítat dohromady, věřit tomu a za tou cenou si stát. Už taky vím, že ti správní klienti si tě vždycky najdou a cena potom hraje vedlejší roli.

 

Jak dlouho fotíš profesionálně?
Tohle slovo nemám moc ráda.:) Ale myslím, že je to tak pět let, kdy jsem za fotky dostala poprvé peníze.

 

Pamatuješ si na moment, kdy jsi si řekla, že se tím koníčkem chceš živit?
Pamatuju si na moment, kdy mi po svatbě mých kamarádů, kterou jsem jim nafotila, začali chodit poptávky na svatby od lidí, které jsem nikdy neviděla. Tam mi asi tak nějak došlo, že to co dělám tak moc ráda, by se vlastně mohlo stát mým vysněným povoláním… Pak to šlo už všechno strašně rychle. Měla jsem od začátku velké štěstí na lidi, které jsem potkávala. Hodně fotografů, kteří už dlouho fotili a stali se mými přáteli, mi moc pomohli do začátků… Jak dobrými radami, tak třeba i doporučováním a já se tak měla možnost dostat k těm správným klientům, co to cítí stejně jako já. Jsem za to všechno moc vděčná. Mám pocit, že jsem vždy byla ve správný čas na správném místě s těmi správnými lidmi.
A přišla naopak chvíle, kdy sis říkala: „kašlu na to, nejde mi to, nemám na to tohle dělat.“ Stalo se to někdy? Pokud jo, tak co ti vrátilo důvěru v to, že jsi na správné cestě?
Myslím, že každému fotografovi občas připletou do cesty určití nároční klienti. V téhle době jsem už za takové vděčná, protože chápu, že i takoví lidé jsou důležití. Učí nás růst, posouvat se a nedovolí nám usnout na vavřínech. Ale když jsem se s takovými setkala asi před třemi lety poprvé, dost mě to semlelo. Jsem dost citlivá a dřív jsem si všechno dost brala, tak jsem to i hodně obrečela. Začala jsem najednou o svojí práci strašně pochybovat. Najednou jsem i na fotkách, co jsem dřív měla ráda viděla chyby a každou další svatbu jsem prožívala ve velkým stresu, protože jsem se bála, že nějak zklamu. Přestala jsem si to užívat…

A tím přišly chvíle, kdy jsem si říkala, jestli mám vlastně vůbec zapotřebí se stresovat každou sobotu, místo toho abych si užívala čas s rodinou a přemýšlela jsem, že další sezonu už svatby fotit nebudu. Ale jak už jsem říkala, mám kolem sebe spoustu skvělých lidí, jejichž názoru si moc cením a kteří mě z toho splínu dokázali navést zase na tu správnou cestu a dodali energii a chuť pokračovat dál. Já si z toho všeho vzala ponaučení ateď už k neúspěchům přistupuju jinak a obracím je v něco, co mi pomáhá vyrůst. Jak po pracovní stránce, tak i po té osobní.

 

Je něco, co sis neuměla na začátku představit, že bude focení obnášet?
Byla jsem spíš příjemně překvapená, kolik skvělých lidí jsem díky tomu potkala. Z plno klientů se stali opravdoví přátelé a to by mě asi nikdy na začátku nenapadlo. Když mi po svatbě chodí děkovné dopisy, vždycky mě to dojímá a čtu je vděčná, že můžu dělat tak krásnou práci.

 

Věc, která je na focení nejhorší a kdybys mohla, hned ji změníš?
Vážně jsem dlouho přemýšlela, ale nic hodně zásadního mě nenapadá.:)

 

Kdyby sis mohla vybrat jedno povolání, ale nebyla to fotografka, čím bys byla?
Jako malá jsem chodila každý pátek do videopůjčovny a záviděla jsem prodavači, že může celý den koukat na filmy a oni mu za to platí. Vždycky tam seděl za pultem s nohama na hoře… Práce snů.:) Takže jsem jednou prohlásila, že až vyrostu budu prodávat ve videopůjčovně. A možná bych to i dělala, kdyby nevznikl internet a lidé si nezačali filmy stahovat. To znamenalo konec videopůjčoven a mojí kariéry.:)

Ale vážně, kdybych nemohla fotit, chtěla bych dělat jakoukoliv práci, kterou bych dělala lidem radost, jako ji dělám teď fotkama. To je to co na tom miluju.

 


Je na světě fotka, kterou fakt obdivuješ a přeješ si, abys ji bývala vyfotila ty?
Tak těch denně najdu na internetu několik.:) Bylo a je plno šikovných a kreativních lidí.


Ideální foto road trip. Můžeš si vybrat jedno místo, jednoho parťáka a jeden foťák. Jaké to budou?
Jednoznačně moje věrná road trip parťačka Aloha Renee, se kterou už máme něco procestováno. Celej život chci navštívit Skotsko, takže výběr místa je jasný a foťák co nejmenší, klidně na kinofilm. Když cestuju tak nerada sleduju svět přes hledáček, ale snažím si co nejvíc zážitků uložit do hlavy a srdce, takže většinou sebou ani žádný foťák nevozím.

 

TOP 3 čeští fotografové?
Tohle je těžká otázka. Fotografů co obdivuju a mám ráda je moc. Nejvíce mě ale inspirují lidé, které znám osobně a více než fotografie jako takové mě inspirují tím, jací jsou lidé. Věřím, že do fotky se otiskává i naše osobnost a ta přidaná hodnota, co z obyčejné fotky dělá fotku dobrou je to, co do ní vtiskl ten co jí fotil. Když bych měla ale opravdu jmenovat tak řeknu první co mě napadnou. Ondra Vala a Petr Wageknecht, to jsou lidi kterých si opravdu vážím, nejen jako fotografů, ale především jako lidí.

Pak mám ráda duo Everbay. Martina ani Zuzku neznám přímo osobně, ale měla jsem možnost vyslechnout před pár lety jejich přednášku na Festivalu svatebních fotografů a se Zuzkou jsem po tom prohodila pár slov. Stačilo to na to abych poznala, jak milý lidi to jsou. Z jejich fotek je to cítit. Ale mohla bych opravdu vyjmenovat snad všechny svoje fotografické přátele, protože každý do jednoho mě něčím inspiruje.

 

TOP 3 zahraniční fotografové?
Tak tady je to většinou opravdu spíš jen o pocitech co z fotek mám, protože je neznám osobně. Teď mě napadá třeba ukrajinský Dmitriy Maley. To je pro mě velká dávka inspirace v každé fotce. Jako druhý Matej Kmet ze Slovenska, jeho svatební fotky jsou jedním slovem wow. A pak Sara Byrne. Její fotky mě jednoduše hrozně baví.

 

Jedna věc, nebo téma o kterým by sis chtěla s někým popovídat déle, než jsi doteď měla možnost?
Kdybych měla možnost vrátit čas, tak bych si chtěla popovídat o čemkoliv s lidmi, které jsem měla ráda, ale které z různých důvodů už nikdy neuvidím.

 

Deska, knížka, nebo film, který tě provází a vždycky se k němu vrátíš?
Amelie z Montmartru. Všechno na tom filmu je kouzelný. Viděla jsem ho snad stokrát. Pouštím si ho když mám dobrou náladu i když jsem smutná. Vždycky si v tom najdu to, co zrovna potřebuju.

 

Tip, jak se nezbláznit v karanténě?
Tak to bych taky ráda věděla.:) Ale myslím si, že je to vhodná doba na to začít dělat věci na který nebyl čas, nebo jsme je odkládali. Já jsem začala sportovat a pravidelně jíst – k tomu jsem měla vždycky milion výmluv proč to nejde. Teď je času až až. Tak doufám, že až nás zase vypustí budu o pět kilo lehčí.:)

 

Ideální neděle?
Prší, spím do deseti, k snídani mám palačinky s javorovým sirupem , všechny fotky mám odevzdané a tak si s krásným pocitem, že nic nemusím, celý den čtu, nebo dívám na filmy a k tomu popíjím skořicovo švestkový čaj.


Nejhezčí světlo je?
V létě před bouřkou. Když se zatáhne a světlo je tak zvláštně žlutý, jak přes nějaký filtr. A to zvláštní ticho, energie a magická atmosféra co je kolem. To mám moc ráda. Ale bouřky jako takový se strašně bojím.

 

7 x nebo:
Film nebo digitál?
Film
Tom Hardy nebo Jared Leto?
Jednoznačně Jared!
Kino nebo knížka?
Tak tohle rozhodování bolí.:) Ale asi kino.
Adršpach nebo Bali?
Na Bali jsem nikdy nebyla, takže Ádr.
Jaro nebo podzim?
Podzim
Všechno nový nebo bazarový s duší?
Jedině bazarový s duší!
Sonic Youth nebo Amy Winehouse?
Ani jedno bych si nepustila, ale menší zlo je Amy.

 

Sonic Youth taky není žádný zlo.:) Díky moc za čas a odpovědi. Ať se daří!
Fotky: Lin Šerková a její archiv