18. února 2021

Rozhovor: Anna Bartolotti

Povídání s hradeckou fotografkou Annou Bartolotti nejen o focení koncertů. Ty jsou ale její oblíbenou disciplínou. Snímky živých vystoupení dokumentovaly dění v Kraftu a později i Továrně.  Dvou po sobě vzniklých a zase zaniklých hudebních klubů v prostorech Pilnáčkovy továrny, které v době jejich existence pomáhaly udržet hradeckou hudební scénu aspoň u hladiny, když už ne nad vodou.

 

Jaké bylo dětství a dospívání? Nejlepší vzpomínka?
Krásný a rebelský. Pořád jsem něco vyváděla.

 

Věnuješ se focení portrétů, reportáží i svateb, ale já se přiznám, že si tě pamatuju skoro jen kvůli fotkám koncertů. Jaký je tvůj oblíbený setup na jejich focení?
Podle toho, co to je za koncert. Na kluby a menší stage jednoznačně 35mm a univerzální 18-55mm, delší ohniska moc často nevytahuju. Na větší stage si většinou vezmu ten univerzální objektiv a k tomu 135mm.Co je pro tebe na focení koncertů nejtěžší?
Zůstat neviditelná. (V případě focení kapely, kdy nemusím být ve photo pitu) Několikrát se totiž stalo, že mi po koncertu někdo řekl “Joo, ty jsi ta fotografka, jsem tě tam viděl/a.” a to je pro mě trochu známka neúspěchu. Vnímám to tak, že koncert je o kapele a nechci nikomu narušovat zážitek. Spousta fotografů tuhle zábranu nemá a spoustě kapel to nevadí, ale mně přijde, že když si lidé zaplatí za koncert, chtějí vidět kapelu, ne fotografy.
Nejoblíbenější kapela, kterou jsi fotila? Myslím hudebně.
Architects. Byl to můj obrovský sen třeba od 17 let, abych si je někdy mohla nafotit. Tehdy mě ani nenapadlo, že se mi to fakt jednou splní a že bude moje fotka Sama Cartera na plakátu v časopisu. Do teď jsem za tuhle možnost hrozně moc vděčná.Přišla někdy chvíle, kdy by sis říkala: “Kašlu na to, nemám na to tohle dělat.”? Stalo se to někdy? Pokud jo, tak co ti vrátilo důvěru v to, že jsi na správné cestě?
Spoustukrát. Ráda bych si někdy popovídala s člověkem, který fotí už několik let a tohle ho nepotkalo. Jestli takový vůbec existuje. Lítám mezi stavem, kdy jsem se sebou hrozně spokojená, že se mi povedlo splnit si spoustu snů a právě tímhle stavem, co popisuješ.Kdy mám pocit, že se snažím úplně zbytečně a nemá to cenu, protože je spoustu lepších lidí.

Pomáhá mi vždycky vzpomenout si na 16ti letou Annu, která na koncertech pokukovala po fotografech, hledala v hudebních časopisech jména fotografů, sledovala videa Adama Elmakiesa a hrozně moc si přála tohle všechno zažít. A zažila. Člověk se občas musí podívat na to, jakou cestu ušel, aby při nějaké stagnaci mohl znovu popadnout dech a pokračovat dál.Je něco, co sis neuměla na začátku představit, že bude focení obnášet?
Dostala jsem se k focení dost plynule, takže jsem o ničem nepřemýšlela. Tehdy mi bylo asi 13 let a fotila jsem květinky a kamarády. Co se týče focení koncertů a kapel, tak tam mě toho překvapilo dost. Třeba i to, že když člověk nemá správné kontakty, nedostane se nikam. Ale to je asi všude.

 

Ideální foto road trip? Můžeš si vybrat jedno místo, jednoho parťáka a jeden foťák. Jaké to budou?
Jé, to je krásná představa. Parťák by byl přítel a místo by byla Anglie. A kdybych si mohla vysnít cokoliv, foťák by byla Leica, protože kdo by ji nechtěl zkusit, žejo.Bakalářka na téma: “Analýza vlivu barevnosti fotek na jejich působivost” O co přesně tam šlo?
Tehdy jsem se začala hodně zabývat barevností fotek a četla jsem pár článků o dynamické kombinaci “Orange & Teal”. V bakalářce jsem vyhodnocovala data o preferencích lidí ohledně barevných úprav fotografií,. Jinak řečeno, snažila jsem se potvrdit nebo vyvrátit hypotézu o tom, že oranžovo-modrá je nejoblíbenější a nejlíbivější kombinace barev.

Dotazník byl tvořen fotkami, které byly různě barevně upravené a respondenti volili tu, která na ně nejvíc zapůsobila. Studuju aplikovanou matematiku, takže to bylo zaměřené na statistické metody. Fotky byly jen nástroj, abych to všechno mohla aplikovat na něco, co mě zajímá.

 

Nejoblíbenější místo v Hradci? 
Byla to Továrna, teď upřímně nevím.

 

TOP 3 čeští fotografové?
Martin Faltejsek
Bára Prášilová
Rusty Shepherd (Slovák, ale to se taky bere ne)

 

TOP 3 zahraniční fotografové?
Ashley Osborn
Edward Mason
Matty VogelIdeální neděle?
V současné době procházka, dobré jídlo a večer kouknout na nějaký pěkný film. Jinak by to bylo vysedávání v kavárně.

 

Nejhezčí světlo je když?
Brzy ráno, svět se probouzí a kolem je mlha.

7x nebo:
Film nebo digitál?
Velmi těžké, ale digitál.
Brandon Flowers nebo James Arthur?
Neznám, volím Johna Mayera 😀
Kino nebo knížka?
Kino jedině Centrál, jinak kniha.
Koncerty nebo portrét?
Koncerty
Café Na kole nebo Hendrix?
Stroprocentně Na kole!
Jaro nebo podzim?
Jaro
Joy Divison nebo Daughter?
Daughter.

 

Díky za otázky, potěšilo mě, že sis na moje fotky vzpomněl. 🙂
Já děkuju za odpovědi a ať se dál daří.

Fotky: Archiv Anny Bartolotti.